Ezt a receptet pár éve találtam a neten, sajnos már elfelejtettem, hogy hol. Vaníliás karika néven mentettem el magamnak. Szerintem kevéssé hasonlít a vaníliás karikához az íze, de tökéletes keksz alaprecept. Sütöttem már a tésztából csokikrémes, kókuszos, diós és fahéjas kekszet, most pedig a kisfiammal cukormázas díszítéssel láttuk el. Nagyon jó szünidei elfoglaltság gyerekek részére, a fiamat majdnem háromnegyed órán át lefoglalta. Dizájner díjat azért nem nyernénk a mintákkal, de vidám látvány a sok színes keksz, jól szórakoztunk az elkészítése közben, és nem utolsósorban finom is.
Vaníliás karika avagy keksz alaprecept
70 dkg liszt
25 dkg puha margarin
1 cs. sütőpor
25 dkg kristálycukor
2 cs. vaníliás cukor
csipet só
4 tojás
1 citrom reszelt héja
Most csak egy fél adagot készítettem és a reszelt citromhéj kimaradt, mivel nem volt itthon citrom. A hozzávalókat összegyúrtam és egy napra a hűtőbe raktam. Másnap a tésztát átgyúrtam, keksz vastagságúra nyújtottam és virágformájúra szaggattam. A sütőt előmelegítettem 170 fokra és kb. 12 percig sütöttem. A kekszek világosak és puhák maradtak így, aki szárazabban, ropogósabban szereti, annak érdemes 3-4 perccel tovább sütni. Amíg a keksz kihűlt elkészítettem a cukormázat.
Cukormáz
1 tojásfehérje
15-20 dkg porcukor
pár csepp ecet
A tojásfehérjét habbá vertem, közben folyamatosan adagoltam hozzá a porcukrot. Egy-két csepp ecetet adtam hozzá, hogy fényesebb legyen. Annyi cukor kell hozzá, hogy sűrű masszát kapjunk, a belemártott kanálról ne folyjon le mind, de csíkot lehessen húzni vele. A kész cukormázat kis tálkákba háromfelé osztottam.
Az egyiket fehéren hagytam, a másodikat pár csepp piros, a harmadikat pedig kék ételfestékkel színeztem. Természetes anyagokkal is lehet színezni, pl. neszkávé, kakaópor, szörp, gyümölcs- vagy céklalé, de tapasztalatom szerint nagyon halványak lesznek ilyenkor a színek.
Ha a máz időközben nagyon sűrűsödne, pár csepp vízzel lehet hígítani, ha túlhígítottuk, porcukorral javíthatunk az állagán. Felnőtteknél és ügyesebb gyerekeknél nylonzacskóba tölthetjük a mázat és pici lyukon keresztül kinyomva lehet díszíteni, írókázni a kekszeket. Kevésbé jó kézügyességű gyerekekkel pedig ahogy mi csináltuk: kiskanálról csorgattuk, fogpiszkálóval mintáztuk.
A díszítéshez használtunk még mazsolát, kókuszreszeléket és olvasztott csokit.
Kommentek